Orientering

Kärnan i vår verksamhet är orientering. Vi anordnar båda nationella och lokala tävlingar för alla i alla åldrar.

Föreningen anordnar även motionsorienteringar samt HittaUt.

Ankarsrums OK anordnar varje år Nyårslöpet med start och mål i Ankarsrum. Flertal deltävlingar i Ungdomsserien. Under vår och höst anordnas även motionsorienteringar. Vi anordnar gemensamma resor till tävlingar runt om i landet. Vart tredje år arrangerar AOK tävlingen ”Tjust 2-dagars”, de andra två åren deltar vi i denna tävling i Gamleby eller Västervik.

Orienteringssektionens verksamhetsprogram 2024. Se nedan. 

Orienteringsresultat

Datum Namn Arrangörer
19-Jun-24 Veteranorientering VO Västerviks OK
18-Jun-24 Höglandets SprintCup Deltävling 3 Nässjö OK
18-Jun-24 OL-alliansen, Målilla OK Målilla OK
18-Jun-24 Veteran-Ol i Södra Vätterbygden, Ulvsmålen IKHP Huskvarna
17-Jun-24 IFK Sävsjö Njudungskavle 2024 Bodafors OK
17-Jun-24 Veckans bana V25 OK Njudung
16-Jun-24 MTBO närträning Nybro OK
13-Jun-24 Veteranol Vimmeerby OK Vimmerby OK
13-Jun-24 Veteran-ol i Södra Vätterbygden, TSOK Tenhults SOK
12-Jun-24 Höglandets veteranorientering Gränna-Bygdens OK
12-Jun-24 Veteranorientering Växjö AIS
12-Jun-24 Veteran-OL, Ålems OK Ålems OK
12-Jun-24 Veteranorientering Växjö AIS
11-Jun-24 Höglandets Sprintcup Deltävling 2 Sol Tranås
11-Jun-24 Miniallians Försjön Vimmerby OK
10-Jun-24 Veckans bana V24 OK Bävern
05-Jun-24 VeteranOL, Heda Gamleby OK
05-Jun-24 Höglandets Veteran Ol Annebergs GIF
04-Jun-24 Ungdomens 5-dagars etapp 5 Nybro OK
04-Jun-24 Höglandets sprintcup deltävling 1 Eksjö SOK
04-Jun-24 Allians Visböle Hultsfreds OK
04-Jun-24 Veteran-OL i Södra Vätterbygden Hoks IP Vaggeryds SOK
04-Jun-24 5-dagars på hemmaplan etapp 5 OK Stigen
03-Jun-24 Veckans bana V23 OK Njudung
30-May-24 Njudungszonens ungdomsserie Bodafors OK
30-May-24 Nissadalszonens Ungdomscup Etapp 2 OK Reftele
30-May-24 Veteran-OL i Södra Vätterbygden, Hustomten Jönköpings OK
30-May-24 AOK Veteran 2024-05-30 Ankarsrums OK
29-May-24 Tjuststafetten Västerviks OK
29-May-24 Höglandets veteranorientering OK Njudung
29-May-24 Veteran OL Värend GN OL
29-May-24 Veteran-OL Aboda Klint, Berga Berga SOK
28-May-24 Ungdomens 5-dagars, Etapp 4 Kalmar OK
28-May-24 5-dagars på hemmaplan etapp 4 OK Stigen
27-May-24 Veckans bana V22 OK Njudung
23-May-24 Nissadalsträning OK Vivill OK Vivill
23-May-24 Veteran-OL i Södra Vätterbygden, Visingsö OK Gränsen
23-May-24 Veteranol Vimmerby OK Vimmerby OK
22-May-24 Njudungszonens ungdomsserie Bodafors OK
22-May-24 Veteran-OL Torsås OK Torsås OK
22-May-24 Veteran-OL Värendzonen Växjö OK
21-May-24 Ungdomsserien Höglandszonen delt 5 Eksjö SOK
21-May-24 Ungdomens 5-dagars, Etapp 3 Emmaboda Verda OK
21-May-24 5-dagars på hemmaplan etapp 3 OK Stigen
20-May-24 Veckans bana V21 OK Njudung
19-May-24 MTBO närträning Nybro OK
16-May-24 Nissadalszonens ungdomscup etapp 1 Burseryds IF
16-May-24 Tjustalliansens Ungdomsserie #3 Gamleby OK
16-May-24 Veteran-OL Målilla OK Målilla OK
16-May-24 Veteran-Ol i Södra Vätterbygden, Runnåkra IKHP Huskvarna
15-May-24 Njudungszonens ungdomsserie IFK Sävsjö
15-May-24 Veteran-ol Emmaboda Emmaboda Verda OK
15-May-24 Höglandets OL-veteraner Eksjö SOK Eksjö SOK
14-May-24 Ungdomsserien Höglandszonen delt 3 Nässjö OK
14-May-24 Ungdomens 5-Dagars etapp 2 Torsås OK
14-May-24 5-dagars på hemmaplan etapp 2 OK Stigen
14-May-24 Mini Allians Hultsfreds OK
13-May-24 Veckans bana V20 OK Bävern
08-May-24 Motions-OL Lessebo OK
08-May-24 Höglandets Veteran-OL OK Bävern
07-May-24 Ungdomsserien Höglandszonen delt 2 SOK Aneby
07-May-24 Vätterbygdens ungdomsserie etapp 2 Jönköpings OK
07-May-24 Ungdomens 5-dagars, Etapp 1 Ålems OK
07-May-24 Ungdomsserien SOK Viljan SOK Viljan
07-May-24 5-dagars på hemmaplan E1 OK Stigen
06-May-24 Veckans bana V19 OK Njudung
02-May-24 Tjustalliansens Ungdomsserie # 2 Västerviks OK
02-May-24 OL-alliansen, Målilla OK Målilla OK
02-May-24 Veteran-OL Kalmar OK
02-May-24 Veteran-OL i Södra Vätterbygden, A6 Jönköpings OK
01-May-24 Mini-Allians Vimmerby OK
30-Apr-24 Höglandets OL veteran Sol Tranås
29-Apr-24 Veckans bana V18 OK Njudung
28-Apr-24 MTBO närträning Nybro OK
25-Apr-24 Nissadalsträning Anderstorps OK
25-Apr-24 Veteranorientering Västervik,Gränsö Västerviks OK
25-Apr-24 Ungdomsserien sprint Vimmerby OK
24-Apr-24 XXL Ungdomsserie och Motionsorientering Alvesta SOK
24-Apr-24 Höglandets Veteran-OL Nässjö OK
23-Apr-24 Ungdomsserien Höglandszonen delt 1 Sol Tranås
23-Apr-24 Vätterbygdens ungdomsserie IKHP Huskvarna
23-Apr-24 OL-alliansen, Målilla OK Målilla OK
23-Apr-24 Tjustalliansens U-serie 1 Ankarsrums OK
23-Apr-24 Veteran-Ol i Södra Vätterbygden, IKHP-stugan IKHP Huskvarna
22-Apr-24 Veckans bana V17 OK Bävern
22-Apr-24 Veckans bana v17-18 Kexholms SK
18-Apr-24 Nissadalsträning Gisle OK Gisle
18-Apr-24 Ungdomsserie Hultsfreds OK
18-Apr-24 Veteran-Ol i Södra Vätterbygden IK Vista
17-Apr-24 XXL Ungdomsserie och Motionsorientering Växjö OK
17-Apr-24 Veteran-OL SOK Viljan SOK Viljan
16-Apr-24 OL-Alliansen, Vimmerby OK Vimmerby OK
15-Apr-24 Veckans bana V16 OK Njudung
11-Apr-24 Träningsorientering Veteranbanor Gamleby OK
11-Apr-24 Nissadalsträning OK Stigen
11-Apr-24 VeteranOL GOK Överum Gamleby OK
11-Apr-24 Veteran-OL i Södra Vätterbygden, Åsa Jönköpings OK
10-Apr-24 XXL Ungdomsserie och Motionsorientering OK Norrvirdarna
10-Apr-24 Onsdagsorientering Kalmar OK
10-Apr-24 Veterantävling. Höglandet IFK Stockaryd
10-Apr-24 IFK Stockaryd IFK Stockaryd
09-Apr-24 Allians Hultsfreds OK
08-Apr-24 Veckans bana v15-16 Kexholms SK
06-Apr-24 Kalmar OK Närtävling Kalmar OK
06-Apr-24 Veckans bana V15 OK Njudung
04-Apr-24 Veteran-Ol i Södra Vätterbygden IKHP Huskvarna
03-Apr-24 Veteran-OL Värend Alvesta SOK
02-Apr-24 OL-alliansen, Målilla OK Målilla OK
01-Apr-24 MTBO träningsdagar 28 mars-1 april Nybro OK
31-Mar-24 MTBO träningsdagar 28 mars-1 april Nybro OK
30-Mar-24 MTBO träningsdagar 28 mars-1 april Nybro OK
29-Mar-24 Zonträning Nybro Nybro OK
29-Mar-24 MTBO träningsdagar 28 mars-1 april Nybro OK
28-Mar-24 MTBO träningsdagar 28 mars-1 april Nybro OK
26-Mar-24 Allians Hässleby SOK Hässleby SOK
26-Mar-24 Kul i Påsk (Tjustalliansen) Gamleby OK
21-Mar-24 Nissadals Natt Race Bredaryds SOK
20-Mar-24 Veteran-OL Nybro OK Nybro OK
20-Mar-24 Veteran-OL Lessebo OK
10-Mar-24 Allians Hultsfreds OK
07-Mar-24 VBN deltävling 12 IKHP Huskvarna
06-Mar-24 Veteran-OL Torsås OK Torsås OK
29-Feb-24 VBN 11 Jönköpings OK
27-Feb-24 Tjustalliansens Nattcup #8 Västerviks OK
25-Feb-24 OL-alliansen, Målilla OK Målilla OK
24-Feb-24 Zonträning & Vintercupen SO Emmaboda Verda OK
22-Feb-24 VBN 10 IKHP Huskvarna
17-Feb-24 Zonträning Torsås OK Torsås OK
15-Feb-24 Vinternatt E16 Fylleryd Växjö OK
13-Feb-24 Tjustalliansens Nattcup #7 Västerviks OK
11-Feb-24 Vinteralliansen Vimmerby OK
10-Feb-24 Zonträning Nybro Nybro OK
08-Feb-24 VBN deltävling 9 Jönköpings OK
08-Feb-24 Vinternatt E15 Högstorp Växjö OK
08-Feb-24 Nissadal Natt-race Bredaryds SOK
03-Feb-24 Vintercup Sydost Nybro OK
01-Feb-24 Nissadals Natt-Race Bredaryds SOK
01-Feb-24 VBN, deltävling 8 IKHP Huskvarna
01-Feb-24 Vinternatt etapp 14 Evedal Växjö OK
31-Jan-24 Onsdagsorientering Kalmar OK
30-Jan-24 Tjustmästerskap Natt (TA:s Nattcup #6) Västerviks OK
28-Jan-24 Tjustalliansens Vintercup #5 Västerviks OK
25-Jan-24 Vinternatt etapp 13 - Sundet Växjö OK
18-Jan-24 Nissadals Natt Race Bredaryds SOK
18-Jan-24 VBN, deltävling 6 IKHP Huskvarna
18-Jan-24 Vinternatt Etapp 12 - Hovmantorp Växjö OK
16-Jan-24 Tjustalliansens Nattcup #5 Västerviks OK
14-Jan-24 Tjustalliansens vintercup Gamleby OK
13-Jan-24 Zon-träning, Ålems OK Ålems OK
13-Jan-24 Zonträning 240113 ÅOK Ålems OK
11-Jan-24 VBN 2023/2024 deltävling 5 Os Hjälpkurvan
Informationen är hämtad från Svenska Orienteringsförbundets system Eventor.

Anmälan via Eventor

Våra verksamheter

Orientering

Läs mer om vår orienteringsverksamhet

Skidor

Läs mer om vår skidverksamhet

Arena Rävlyckan

Information om projektet ”Arena Rävlyckan”

Övrig verksamhet

Mer information om vårt övriga verksamhet

Våra sponsorer